Gerçek Hayattan Uyarlanan Türk Dizileri Neler?

Türk televizyon ekranlarında yayınlanan diziler arasında gerçek hayattan uyarlanan Türk dizileri listesini sizin için hazırladık.

Ekranlara gelen dizilerin bazıları tamamen kurgu ürünü olurken bazıları da gerçek hayat hikayelerinden uyarlama. Gerçek hayattan uyarlanan dizileri izlemek isteyenler için bu yazımız size göre.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Türk Dizileri

Şuan Türk televizyonlarında bildiğimiz kadarıyla hali hazırda yayınlanmakta olan 2 adet gerçek hayattan uyarlama dizi var.

1- Doğduğun Ev Kaderindir

Başrollerinde İbrahim Çelikkol ve Demet Özdemir’in rol aldığı dizi gerçek hayat hikayesinden uyarlama. Drama tarzında olan dizi 2 sezon sürdü ve toplam 43 bölümden oluşuyor. Dizinin 2. sezonunda dizinin oyuncu kadrosuna Engin Öztürk’de dahil oldu. Ayrıca Doğduğun Ev Kaderindir dizisi kitaptan uyarlama. Zeynep ve Mehdi’nin hayatları boyunca hem içinde bulundukları durum hem de aileleri nedeniyle zor günler geçirmişlerdir. Bu ikilinin yolları birleşiyor. Birbirlerinin yaralarını sarmaya çalışıyorlar.

2- Masumlar Apartmanı

Şuan hala TRT 1 ekranlarında yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisi gerçek hayattan uyarlanan bir kitabın senaryolaştırılmış hali. Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Merve Dizdar başrollerde yer alıyor. Ayrıca dizinin 1. sezonunda Farah Zeynep Abdullah’ta yer alıyordu. 2. sezonunda yeni oyuncular dahil oldu. Çocuklukları boyunca anne ve babasından yeterli seviyede sevgi göremeyen 3 kardeşin psikolojik durumu ekranlara geliyor. Derenoğlu ailesinin üyelerinin hayata ve diğer insanlara karşı olan tutumları ekranlara geliyor.

3- Kırmızı Oda

İkinci sezonuyla yayınlanmaya devam eden Kırmızı Oda dizisi de Masumlara Apartmanı dizisinin kitabının yazarından uyarlama. Psikolojik drama türünde ki dizi değişik psikolojik hikayeleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dizinin başrollerinde Binnur Kaya, Meriç Aral ve Burak Sevinç yer alıyor. Ayrıca bir çok konuk oyuncu diziye dahil oluyor. Farklı hikayeler işlendikçe diziye yeni konuk oyuncular dahil oluyor. Bir psikoloğun muayene için gelen hastalarının hikayesi ekranlara geliyor. Ayrıca ilk iki diziyle birlikte ortak bölümleri bulunuyor Kırmızı Oda dizisinin. Masumlar Apartmanı ve Doğduğun Ev Kaderindir dizisiyle ortak geçişli bölümleri var.

Dizilerin hepsi psikolojik temalı Türk dizileri. Bu dizilerden de anlaşılabileceği gibi Türk halkı bu yıl psikolojik temalı drama dizilerini tercih etti. Ayrıca Masumlar Apartmanı dizisi İspanya’da İspanyolca dublajlı olarak yayınlanıyor